პროექტ-გაკვეთილები

სამოდელო proeqt-გაკვეთილი
                          "Semodgomis zeimi"

  
პროექტის ანგარიში
აქტუალობა:

დაწყებითი საფეხურის მოსწავლეებს უჭირთ ერთმანეთისგან გაარჩიონ ხილის სახეობები და დაახასიაონ ისინი
კლასი:მე-2

მოსწავლეთა რაოდენობა :8
რესურსი:
სხვადასხვა სახეობის ხილი
მიზნები1
.:მოსწავლეებმა შეძლონ ხილის ამოცნობა,არა მხოლოდ ვიზუალურად ,არამედ  შეხებით.
2.ხელი შევუწყოთ მოსწავლეებში დაკვირვებისა და ლოგიკური აზროვნების უნარის განვითარებას.
3.განუვითაროთ ბავშვებს შემოქმედებითი უნარ-ჩვევები
ამოცანები:
1.მოსწავლეები წინასწარ იმარაგებენ სხვადასხვა სახეობის ხილს

2.ინაწილებენ მასწავლებლის მიერ  მიცემულ როლებს,თავიანთი სურვილის გათვალისწინებით და სწავლობენ.
მსვლელობა:1.მოსწავლეები თავიანთი გემოვნებით რთავენ სცენას ხილით.(1 დღე)
2. მე–2 კლასის მოსწავლეები მართავენ წარმოდგენას "ხილის ქურდები"(15წუთი)
3.მე–2 და 1–ლი კლასის მოსწავლეები აწყობენ ხილის გამოფენას და უმარტავენ თანატოლებ რა რომელი ხილია.(5 )
მასწავლებელი ასინჯებს თვალდახუჯულ მოსწავლე სხვადასხვა ხილის გემოს და მან უნდა გამოიცნოს ,რომელი ხილი დააგემოვნა.(10)
4.მაწავლებელი სახალისოდ ახასიათეებს  ხილს და მოსწავლემ უნდა ამოიცნოს ,რომელ ხილზე იყო საუბარი(10)
მოსალოდნელი შედეგები:
1.მოკლე დროში და მარტივად მოსწავლეები შეითვისებენ ახალ ტერმინებს.
2.ბავშვები ეჩვევიან სცენას და ,მაყურებელს
3,შეუძლიათ გაარჩიონ ერთმანეთისგან ხილი და ბოსტნეული
4.შეუძლიათ ამოიცნონ გემოსა და სუნის მიხედვით ამოიცნონ ხილი.
ვადები:2 დღე.

პროექტის ფოპო-მასალა:





2.პროექტ-გაკვეთილი:
პროექტ გაკვეთილი
გაკვეთილის თემა:

 ინტერვიუ  ილია ჭავჭავაძის პერსონაჟებთან.

მიზანი;

ანალიტიკური აზროვნების უნარჩვევების განვითარება.ინფორმაციის თავმოყრის ,დახარისხების და გაანალიზების უნარჩვევების გამომუშავება,
წარმოსახვისა და შემოქმედებითი უნარ_ჩვევების განვითარება,წერითი დიალოგური მეტყველების განვითარება
მოსწავლეთა რაოდენობა:6
რესურსები;
სახელმძღვანელო,ჟურნალგაზეთები,კალამი,რვეული
აქტივობის ორგანიზების ფორმა:
1–3 ეტაპი ინდივიდუალური,მე–2  ეტაპი წყვილებში
აქტივობა:
მოსწავლეებს გააცნობს მასწავლებელი ინტერვიუზე მუშაობის წესს.უმარტავს მათ ინტერვიუს ჩატარების ეტაპებს:
1.მომზადება ინტერვიუსთვის
,2.ინტერვიუს ჩატარება.
3.ტექსტის რედაქტირება ,ჩასწორება,საბოლოო გაფორმება.შესაბამისად,აქტივობა ჩატარდება 3 ეტაპად.
    სანიმუშოდ მასწავლებელი მოსწავლეებს გააცნობს რომელიმე ინტერვიუს ტექსტს ჟურნალგაზეთიდან,ყურადღებას მიაქცევინებს მოსწავლეებს
 ინტერვიუსთვის დამახასიათებელ ენობრივსტილისტურ ნორმებზე,ფორმატზე(კითხვაპასუხის რეჟიმი)შეკითვების ტიპზე (ღია შეკითხვებზე)აფრთხილებს
,რომ თავი აარიდონ ისეთი შეკითხვების დასმას ,რომელთა სავარაუდო პასუხი იქნებადიხანარა“. (3 წუთი)
  ამის შემდეგ მასწავლებელი მოსწავლეებს აძლევს უფლებას ,თვითონ მოფიქრონ და გადაწყვიტონ,ილიას რომელ პერსონაჟს  ჩამოართმევენ წარმოსახვით ინტერვიუს,
ერთი და იგივე ან მსგავის შეკითხვების თავიდან აცილების მიზნით,ყველა ირჩევს სხვადასხვა პერსონაჟს.(2 წუთი)

1 ეტაპი:მომზადება ინტერვიუსთვის

 ამ ეტაპზე მოსწავლეები სახელმძღვანელოს დახმარებით მოიძიებენ  და ამზადებენ 3–4 შეკითხვას შერჩეული წარმოსახვითი რესპოდენტის შესახებ.(10 წუთი)

2 ეტაპი:ინტერვიუს ჩატარება:

ამ ეტაპზე მუშაობა ჩატარდება წყვილებში მეწყვილეები ერთმანეთს შეენაცვლებიან და ერთიმეორეს მიყოლებითმოირგებენრესპოდენტისა და
ინტერვიუერის როლს.ჯერ ერთია ინტერვიუერი და მეწყვილეს დაუსვამს შეკითხვებს,შემდეგ როლები იცვლებარესპოდენტი გადაიქცევა ინტერვიუერად .(15 წუთი)
3 ეტაპი:ინტერვიუს რედაქტირება: 

  ჩაწერილი ინტერვიუს რედაქტირებაზე  მოსწავლეები იმუშავებენ ინდივიდუალურად და საბოლოო  სახეს მისცემენ ინტერვიუს ტექსტს.(10 წუთი)
შეფასება:აქტივობით შეფასდება შეუძლია თუ არა მოსწავლეს შეკითხვის ფორმულირება,ადეკვატური პასუხის გაცემა.მიზნობრივი ტექსტის შექმნისას სათანადო 
 ენობრივ სტილისტური ნორმების მართებულად გამოყენება.წარმოსახვის უნარის გამოყენება(5 წუთი)



გაკვეთილის გეგმა
ilia WavWavaZe-WeSmariti mamuliSvili
Semajamebel-integrirebuli gakveTili: ilias biografia(,,mgzavris werilebi;” ,,aCrdili” leqsi ,,bednieri eri”
საგანი
მასწავლებელი
qarTuli ena da literatura: მაია ლიკავა

geografia: ინგა ბელქანია

სწავლების საფეხური
me-11 klasi
მოსწავლეთა პროფილი
6 მოსწავლე
კლასში არ ასის განსაკუთრებული საჭიროების მოსწავლე
გაკვეთილის ხანდძლივობა45 წუთი
გაკვეთილის მოზნები დაშედეგები
qarTuli ena da literaturა
   1.იlia WavWavaZis biografiა, პრეზენტაცია;
  1. mxatruli nawarmoebebis aRqmisa da analizis  უნარი
  2. nawarmoebebSi mxatruli saxeebis amocnoba.
  3. teqstis mTavari saTqmelis amocnoba.
  4. auditoriis winaSe gamosvlis unaris ganviTareba.
  5. sxvisi azris pativiscema.
  6. sakuTari azris Camoyalibebis unari.
  7. roluri TamaSis unaris ganviTarება
istoria:
  1.moswavle dagegmavs da Caatarebs istoriul kvlevas (anu maswavleblis daxmarebiT irCevs sakvlevad misTvis saintereso Temas)
Ggeografia:
  1.gaanalizebs da daamuSavebs    mopovebul saWiro geografiul informacias, maswavleblis daxmarebiT.
i.s.t
  1. gamoiyenebs eleqtronul resursebs saganmanaleblo daniSnulebis masalis kvlevis,gamocemis da komunikaciisaTvis.
 2.  gamoiyenebs eleqtronul resursebs da moamzadebs gakveTilis prezentacias powerpoint-Si


   ეროვნული სასწავლო გეგმით მისაღწევი შედეგები/ინდიკატორებიmoswavleebi monawileobas Rebuloben msjelobaSi da gamoaqvT sakuTari azri.msjeloben, hyvebian citatebs da adareben moZiebul maslas.TavianT mosazrebebsac ufro myarad asabuTeben. Tavis azrs gamoTqvamen mxatvruli nawarmoebebis mTavari saTqmelis Sesaxeb.akeTeben prezentaciebs sxvadasxva Temebze.SeuZliaT mxatvruli saxeebis ,,myinvarisa da Tergis” geografiuli kuTxiT warmoCena. SeuZliaT sami nawarmoebis gaerTianeba erT konteqstSi
გაკვეთილის   მსვლელობა
aqtivoba
  1. misalmeba da saorganizacio momenti.
  2. Eekranze gamotanilia ilias portreti,video masala. erT-erTi moswavle iwyebs gakveTils ilias leqsiT ,,locva”
  3. ilias biografiuli cnobebi;
  4. saprezentacio Temis wardgena ,,ilia da XIX saukunis saqarTvelo.
  5. ZiriTadi samsjelo Temebis gamoyofa ilias ,,mgzavris werilebidan” gegmis saxiT dafaze da msjeloba TanmimdevrobiT
  6. roluri TamaSi ,,ilia da lelT Runia”
  7. prezentacia Temaze ,,ra aris CemTvis Tavisufleba”
  8. yuradRebas vamaxvilebT teqstis mTavar saTqmelze.
  9. yuradRebas vamaxvilebT aseve nacionalur Temaze Seqmnili nawarmoeb ,,aCrdilis” (VII vi) mTavar saTqmelze.
  10. ganxilva leqsisa ,,bednieri eri”
  11. msjeloba mxatvrul xerxebze da msjeloba im mankier mxareebze,romlebic dResac aRmoufxvrelia.
  12. da bolos, Sejameba,gamTlianeba
შეფასება zepiri komentarebi. Mmoswavleebze dakvirvebiTa da Canawerebis gakeTebiTFfasdeba sagakveTilo procesSi CarTuloba,Txroba,msjeloba,zepiri gamosvla.
sajaro moxsenebis,eses prezentaciis Sefaseba.
   რესურსები
.პლაკატები,თვალსაჩინოებები,სამუშაო ფურცლები,სახელმძღვანელო. tabula, saprezentacio namuSevrebi.




3.პროექტ-გაკვეთილი;


simboloebi da terminebi
(integrirebuli proeqtgakveTili)
proeqtis Tema:

simboloebi da terminebi ,romlebic saerToa qarTulisa da    maTematikis sagnebisTvis.
moswaleTa asaki
;16 wlis
problemis gansazRvra da misi aqtualoba;

moswavleebs xSirad erevaT erTmaneTSi simboloebisa da terminebis mniSvnelobebi sxvadasxva sagnebSi.
mizani:1

.SeZlos winare codnis gaRrmaveba da masze axali informaciis daSeneba.
2.SeZlos miRebuli informaciis safuZvelze simboloebis da terminebis saWiroebisamebr gamoyeneba.
3.ist-is saSulebiT informaciis moZiebis daxarisxeba da prezentacia.
4.ganuviTardeT kvlevis unari.

amocanebi:

1.klasis or jgufad dayofa da davalebebis ganawileba:
1-li jgufi moiZiebs maTematikur terminebs da simboloebs.me-2 jgufi moiZiebs terminebs da simboloebs qarTulSi.
2.mopovebuli informaciis prezentacia jgufebis mier ist-is gamoyenebiT da msgavsi terminebis da simboloebis amowera.
3.davalebebis ganawileba :
1-li jgufi moiZiebs mniSvnelobebs am terminebisas maTematikaSi
me-2 jgufi moiZiebs mniSvnelobebs am terminebisas qarTulSi.
4.prezentacia(poverpointSi)
vadebi:

          1 davaleba-1 kvira

      II davaleba-1 dRe

      III davaleba-1 kvira

      IV davaleba-1 dRe
resursebi:

Tabaxis furclebi,kalmebi,marker,flifCartebi,fanqari,kompiuteri,saxelmZRvanelo,interneti.
Sedegebi:1

.SeZleben winare codnis gaRrmavebas da axali informaciis miRebas.
        2.SeZleben miRebuli informaciis safuZvelze simboloebisa da terminebis saWiroebisamebr gamoyenebas.
       3.SeZleben ist-is saSualebiT informaciis moZiebas da prezentacias.
       4.ganuviTardebaT kvlevis unari.
amsaxveli masala:1.
                                  slaidebi
                2.kedlis gazeTi
pasuxismgebeli piri/pirebi:1.qarTuli ena da literature:maia lukava
                        2.maTematika;guranda sajaia
                        3.ist:zina fifia
ganxorcielebis gzebi:

moswavleebi aqtiurad iyeneben informaciis mosaZieblad internets,TiToeul jgufs moaqvs moZiebuli
masalebi Sesabamisi sagnis maswavleblebTan.maswavleblebi aZleven miTiTebebs da Sesworebebs.ist-is maswavleblis
 daxmarebiT akeTeben prezentacias.maswavleblebi yoveldRiurad avseben dakvirvebis cxrils,riTic gebuloben ramdenad
arian CarTulebi moswavleebi proeqtis waroebaSi.
mosalodneli Sedegebi:1

.proeqtis dasrulebis Semdeg daigegmeba integrirebuli gakveTilis Catareba sxva klasTan.
                     2.daigegmeba gasvliTi gakveTili mezobel skolaSi
                     3.xelmZRvaneli maswavlebleb sxva kaTedrebs gauziareben gamocdilebas.

Sefaseba:qarTuli ena da literatura:prezentaciis unari
        maTematika: kvlevis unarebi
        ist: teqnikuri saSualebebis floba.

(Sefasebis rubrikebi ixileT Semdeg gverdze)




                                                    

prezentacia
pasuxobs saTaurs
2
Semoifargleba konkretuli TemiT
1
flobs auditorias (iyenebs mimikas,Jestikulacias,intonacias
)
1
saubrobs gamarTuli saliteratiro eniT da iyenebs Sesabamis mecnierul terminologias.
2
iyenebs gansxvavebul wyaroebs
1
adarebs movlenebs,faqtebs,sagnebs
1
iyenebs TvalsaCinoebas
1
icavs drois limits
1


kvleva
atarebs gamokiTxvas sakvlevi Temis irgvliv
2
agrovebs da axarisxebs informacias,warmoadgens grafikulad
1
msjelobs sakiTxis irgvliv
1
gamoTqvams varauds
1
amyarebs argumentebiT
1
akeTebs Canawers
1
gamoyofs sakvlev problemas
1
akeTebs daskvnas
  1
  1


No comments:

Post a Comment